CONCURSUL NAȚIONAL VERTICAL LA EDIȚIA A V-A

Concursul Vertical

În luna aprilie 2011 se desfăşoară cea de-a V-a ediţie a Concursului Naţional Interdisciplinar VERTICAL şi cea de-a IV ediţie a Simpozionului Internaţional EDUCAŢIA ÎN CONTEXTUL EUROPEAN DE AZI. Cele două acţiuni fac parte dintr-un proiect comun, ZILELE VERTICAL, organizat sub egida Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi implementat de Asociaţia PROVERTICAL şi Fundaţia Cultural-Ştiinţifică ”GENERAL GHEORGHE MAGHERU” Târgu-Jiu în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Colegiul Tehnic GENERAL GHEORGHE MAGHERU, Şcoala Generală Ceauru-Băleşti, Casa Corpului Didactic Gorj şi Săptămânalul VERTICAL. În acest proiect sunt implicaţi circa 300 de elevi atât din judeţ cât şi din ţară şi peste 200 de cadre didactice. Câştigătorii sunt premiaţi cu sume importante În perioada 9-10 aprilie 2011 se desfăşoară, la Băleşti şi Târgu-Jiu, „Zilele VERTICAL”, proiect implementat de Asociaţia PRO VERTICAL şi Fundaţia Cultural-Ştiinţifică GENERAL GHEORGHE MAGHERU, cu sprijinul mai multor parteneri şi sponsori. Cele mai importante evenimente din program sunt Concursul Naţional Interdisciplinar VERTICAL, română- matematică, ce se află la ediţia a V-a şi este găzduit de Şcoala Generală Ceauru din comuna Băleşti şi Simpozionul Internaţional EDUCAŢIA ÎN CONTEXTUL EUROPEAN DE AZI, care este găzduit de Colegiul Tehnic GENERAL GHEORGHE MAGHERU din Târgu-Jiu şi se află la ediţia a IV-a. Organizatorii manifestărilor sunt Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului Şi Sportului, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru” Târgu-Jiu, Şcoala Generală Ceauru-Băleşti, Colegiul Naţional ”Tudor Vladimirescu”, Casa Corpului Didactic Gorj şi Săptămânalul Vertical

.

 Partenerii manifestărilor sunt Societatea de Ştiinţe Matematice, Filiala Gorj; Muzeul Judeţean „Alexandru Ştefulescu” Târgu-Jiu; Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu-Jiu; Biblioteca Judeţeană “Christian Tell”; Universitatea Petroşani; Societatea Naţională ”Spiru Haret” ş.a.

Aşa cum subliniam şi la ediţiile precedente, Concursul Interdisciplinar VERTICAL este unic în România, din trei motive: elevii participă la două probe de concurs (română şi matematică); se primesc premii în bani, atât pentru fiecare disciplină în parte cât şi pentru media între cele două note obţinute; nu se percepe taxă de participare la concurs. În acest an, la Concursul VERTICAL sunt aşteptaţi să participe în jur de 300 de elevi, din ţară şi din judeţul nostru, la această oră fiind confirmate prezenţe din partea a şase judeţe. Pe lângă premiile în bani, atracţia Concursului VERTICAL e dată şi de o deosebită corectitudine a organizatorilor, elevii care au câştigat, aici, de-a lungul timpului, confirmându-şi valoarea şi la olimpiadele şcolare. Concursului include pe lângă competiţia propriu-zisă, probe de câte 90 de minute pentru Limba şi Literatura Română şi Matematică, activităţi sportive, lansări de cărţi şi reviste, programe artistice etc.

Simpozionul EDUCAŢIA ÎN CONTEXTUL EUROPEAN DE AZI are caracter internaţional, fiind aşteptaţi la Târgu-Jiu numeroşi reprezentanţi ai MECTS şi universitari din ţară şi de peste hotare. Vor veni la Târgu-Jiu pe lângă numeroşi invitaţi de la universităţi din ţară şi invitaţi din străinătate cum ar fi BEÁTA JAROSIEVITZ – ADY ENDRE FOVÁROSI GYAKORLÓ KOLLÉGIUM, HUNGARY, IYGIT TUNKAY – T.C. SÜLEYMAN DEMIREL ÜNIVERSITESI, TURKEY, ANNA KORONKA – I LICEUM OGOLNOKSZTALCACE IM. GEN. JOZEFA BEMA W OSTROLECE, POLAND. Potrivit organizatorilor, cele mai bune trei lucrări indiferent de secţiune, selectate de membrii Comitetului de organizare, vor fi premiate cu suma de 200 lei fiecare. Simpozionul VERTICAL are 10 secţiuni: Tehnic; Ştiinţe (fizica, chimie, biologie) ; Matematică-informatică; Limbă şi comunicare; Pedagogie şi metodică modernă; Istorie şi geografie; Ştiinţe socio-umane; Politologie şi integrare europeană; Cultura şi civilizaţia corpului; Instrucţie şi educaţie extracurriculară. Acest Simpozion va edita un CD cu toate comunicările prezentate urmând ca cele mai reuşite să-şi găsească locul într-un volum ANALELE UNIVERSITĂŢII, editat de Universitatea din Craiova. Comitetul de organizare Din punct de vedere ştiinţific, manifestările VERTICAL 2011 sunt coordonate de profesorii Nuşa Lupan Dumitriu-M.E.C.T.S., Dragoş Cosma-M.E.C.T.S., Justin Sebastian Paralescu-I.S.J., Gheorghe Mitescu-I.S.J., Camelia Bibere-I.S.J. Gorj, Marius Buzera-Colegiul Tehnic GENERAL GHEORGHE MAGHERU, Cornel Şomîcu-Şcoala Generală Ceauru, Simona Pătrăşcoiu- Colegiul Tehnic GENERAL GHEORGHE MAGHERU, Dorin Taşcău-Colegiul Naţional ”Tudor Vladimirescu”, Mihaela Ceauranu-CCD Gorj, Adrian Popescu-Şcoala Generală Ceauru, Gheorghe Gămăneci-Universitatea ”Constantin Brâncuşi” şi Valentina Balas-Universitatea ”Aurel Vlaicu” Arad.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s