Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Ministrul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului a dat joi un ordin prin care vacanta de Paște se prelungeste cu o zi. In consecinta, marti, 26 aprilie, nu vor fi tinute cursuri in invatamantul preuniversitar, după cum a informat presa inspectorul școlar general al județului Gorj, Justin Paralescu. Elementele care au condus la fundamentarea deciziei sunt legate de concomitența Sărbătorilor Pascale în lumea creștină si de faptul ca, in saptamana de vacanta care a premers Sfintelor Paste, un numar mare de elevi a fost angrenat in olimpiadele scolare pe discipline. S-a considerat ca, in aceste circumstante, o zi suplimentara de odihna este binevenita. Potrivit informatiilor, ordinul de ministru a fost semnat dupa consultarea organizatiilor sindicale din invatamantul preuniversitar, care au sprijinit decizia de prelungire a vacantei cu o zi. Recuperarea materiei aferente zilei de marti 26 aprilie se va realiza in mod intensiv, incepand cu data de 27 aprilie si pana la finalul semestrului. Directorii de scoli vor asigura recuperarea integrala a materiei.

Publicitate

3 gânduri despre &8222;Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011&8221;

  1. Nu sunt de acord ca sa fie creat un program suplimentar de recuperare a materiei si care sa ne dea la toti programul peste cap : de la directori , pana la profesori si elevi. Au mai fost cazuri – in anii precedenti – cand scoala a reinceput miercuri. Iar ziua de marti, intr-adevar, va fi o zi binevenita de odihna…

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s