Corigențe la sfârșitul anului școlar 2010-2011

M.E.C.T.S. a anunțat recent  calendarul examenelor de corigenţă pentru anul şcolar 2010-2011. Astfel, elevii claselor a VIII-a vor susţine aceste corigenţe în perioada 25-26 august. De asemenea, cei din clasele terminale de liceu şi clasele din învăţământul profesional (anul de completare) vor da examenul de promovare în intervalul 10-11 august, clasele din învăţământul primar, din învăţământul gimnazial şi liceal (altele decat cele terminale), clasele din învăţământul profesional, clasele din şcoala postliceală şi de maiştri, în perioada 29 august – 2 septembrie. Elevii din clasa a VIII-a care au susţinut şi promovat examenul de corigenţă se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a pe locurile rămase libere, în a treia etapă de admitere, conform calendarului aprobat prin ordinul ministrului. Elevii corigenţi din clasele terminale de gimnaziu, liceu şi anul de completare care nu pot participa la sesiunea de corigenţe stabilită pentru aceste clase în luna august se pot înscrie la sesiunea generală de corigenţă din perioada 29 august – 2 septembrie.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s