Elevii şi preşcolarii de la Şcoala Gimnazială „Antonie Mogoş” revin în bănci

 

Elevii şi preşcolarii din comuna Băleşti  încep de luni cursurile semestrului al doilea al anului şcolar 2012 – 2013.

Potrivit ordinului ministrului Educaţiei Naţionale  privind structura anului şcolar, vacanţa de primăvară va fi cuprinsă între 5-14 aprilie 2013, iar anul şcolar se va încheia pe 21 iunie. Vacanţa de vară va începe pe 22 iunie şi se va încheia pe 15 septembrie, urmând ca pe data de 16 septembrie să înceapă anul şcolar 2013 – 2014.

Săptămâna 1 – 5 aprilie va fi dedicată activităţilor educative extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului numit ”Să ştii mai multe, să fii mai bun!”. În această săptămână nu se vor organiza cursuri conform orarului obişnuit al unităţii de învăţământ ci alte activităţi extraşcolare.

În perioada 2 – 7 aprilie 2013, Ministerul Educaţiei Naţionale  organizează etapele naţionale ale olimpiadelor şcolare pe discipline de învăţământ şi, după caz, ale concursurilor şcolare.

În situaţii deosebite, bine fundamentate, în funcţie de condiţiile climaterice locale speciale şi de specificul şcolii, inspectoratele şcolare pot aproba, la cererea conducerii unităţilor de învăţământ, modificări ale structurii anului şcolar stabilite prin ordinul menţionat.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s