HALLOWEEN PARTY

HalluwennSarbatoarea Halloween  este sarbatorita in fiecare an in lumea intreaga pe data de 31 octombrie  ale carei origini dateaza de mii de ani avand influente din mai multe culturi :romana,celtica,crestina.Termenul Halloween vine din limba engleza de la “All-hallow-even “,care este ajunul Zilei Tuturor Sfintilor.

 Specific pentru Halloween este dovleacul cioplit ,care reprezinta lanterna lui Jack.In aceasta zi de sarbatoare copiii se imbraca in diferite costume si colinda de la o casa la alta strigand “Trick or treat!”(ne dati sau nu ne dati)ca o amenintare ca daca nu li se da dulciuri,persoanei colindate  I se va juca o farsa.Gazdele sunt pregatite cu o multime de dulciuri pentru colindatori: biscuiti,mere invelite in caramel.ciocolata,bomboane,prajituri.

Cu ocazia acestei sarbatori catedra de limba engleza sub indrumarea d-nei profesoare Hortopan Gabriela ,domnul profesor Popete Andrei,d-na profesoara de matematica Salapa Irina a avut loc “Halloween Party” eveniment organizat la Scoala Gimnaziala Antonie Mogos,Ceauru,clasele IV-VIII,in care elevii s-au imbracat in diferite costume: lilieci,vampiri,spirite ale noptii,printese etc. si au participat la un concurs cu probe specific acestei sarbatori si au demonstrat talentul artistic..In final toti concurentii au primit premii si spectatorii de la toate clasele au primit cateva dulciuri .

            Dupa  concursul de Halloween a avut loc un alt concurs de “Miss  Scoala”

in care elevele de la clasele VII,VIII de la scolile Balesti si Ceauru au avut ca probe teste de cultura generala , costumatie si dans.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s