96 de ani de la MAREA UNIRE

1 decembrie

În perioada 28 noiembrie-1 decembrie 2014, elevii şi cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială „Antonie Mogoş” Ceauru derulează Proiectul educaţional „MAREA UNIRE-UN VIS ÎMPLINIT” în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Primăria şi Consiliul Local Băleşti, Societatea de Ştiinţe Istorice, filiala Gorj şi Asociaţia ŞCOALA GORJEANĂ.
Activităţile propuse:
-vineri, 28 noiembrie 2014, ora 14.00: Simpozion „Semnificaţia zilei de 1 Decembrie 1918 în Istoria Românilor”, comunicări ale elevilor de la Cercul de Istorie „Antonie Mogoş” coordonat de prof. Cornel Şomâcu.
-vineri, 28 noiembrie 2014, ora15.00: „Pe al nostru steag e scris unire”, un program artistic asigurat de elevii şcolii coordonaţi de doamnele profesoare Elena Năgăra şi Felicia Constantinescu.
-luni, 1 DECEMBRIE 2014, ora 9.00: Depuneri de coroane de flori la monumentele eroilor din Băleşti:
-Primăria şi Consiliul Local Băleşti
-Corul Şcolii Gimnaziale „Antonie Mogoş”
-luni, 1 DECEMBRIE 2014, ora 11.00: Excursie tematică a elevilor pe traseul Muzeul Judeţean Târgu-Jiu-Casa Memorială „Constantin Brâncuşi” Peştişani-Mânăstirea Tismana.