,,La fête de la francophonie” la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”

Francofonia desemnează ansamblul teritoriilor unde se vorbeşte limba franceză. La aceasta se adaugă însă simbolul acestei lumi în calitate de port-drapel al idealurilor Revoluţiei franceze, ferment mistic al libertăţii, fraternităţii, solidarităţii umane şi al schimburilor culturale. Peste 100 de elevi și cadre didactice au serbat ”Ziua Francofoniei” la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”. Acțiunea s-a desfășurat în locația Cornești.

După cum ne declarau doamnele profesoare Georgiana Tulugea și Elena Năgăra, ”prin derularea acestui proiect vrem să creştem interesul, simpatia şi ataşamentul elevilor noştri faţă de studierea limbii franceze pentru că aceasta este simultan un excelent mijloc de facilitare a schimburilor culturale, ştiinţifice şi tehnice; o prestigioasă limbă literară; o riguroasă limbă filozofică şi ştiinţifică; o limbă internaţională şi oficială a diplomaţiei (la fel ca şi limba engleză).Francofonia constituie astfel un element modern şi solidar al unităţii în diversitate, novator şi original în peisajul internaţional.”

Fra 1 Fra 2 Fra 3

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s