Francofonia sărbătorită la Bălești

Vineri 20 martie la Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” structura Baleşti s-au desfăşurat o serie de activităţi cu ocazia celebrării zilei francofoniei în cadrul proiectului educaţional „La fete de la francophonie”.La activităţi au participat toţi elevii şcolii inclusiv cei din ciclul primar. Astfel elevii au confecţionat steguleţe ale Franţei pe care le-au împărţit şi elevilor de la primar, au confecţionat ecusoane cu mesajul „Je suis francophone”, au făcut desene şi machete cu simboluri ale Franţei pe care le-au expus în holul scolii. La finalul zilei elevii au participat la o prezentare Power-Point prezentată de profesorul de limba franceza Tulugea Georgiana, au purtat discuţii libere pe tema francofoniei şi au ascultat imnul Franţei şi alte melodii celebre.fRANCE 4 FRANCE 1 france 2 fRANCE 3

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s