ORA PÂMÂNTULUI, sărbătorită pentru al doilea an la Bălești

_DSC0036În data de 28 martie 2015 la ora 20:30, toată omenirea va sărbători în mod simbolic “Ora Pământului” (Earth Hour), un eveniment organizat cu scopul conştientizării globale despre impactul negativ asupra mediului înconjurător cauzat de consumul exagerat de resurse energetice.  Sub acest generic, Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” organizează în comuna Bălești, în parcul din fața Primăriei, pentru a doua oară această sărbătoare. Sunt așteptați să participe câteva sute de elevi și părinți.

Ora Pământului se sărbătoreşte în România din anul 2009, iar la nivel internaţional din anul 2007, când WWF  Australia a organizat prima ediţie a acestui eveniment. Se întâmpla pe 31 martie 2007, la Sydney, când 2 milioane de case şi sedii de companii australiene au stins luminile timp de o oră. În 2008, 50 de milioane de oameni au ales să celebreze Earth Hour, iar în 2010 – 4.500 de oraşe din 128 de ţări. În prezent, comunitatea de susţinători Earth Hour a atins 2 miliarde de oameni, din peste 7.000 de oraşe, din peste 152 de ţări.

Din anul 2014 şi comuna Bălești  se alătură acestei campanii, iar Primăria Comunei Bălești  isi acorda sustinerea si in acest an. În data de 28 martie 2015 se va închide iluminatul public timp de o oră (20:30 – 21:30).

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s