Concursul Județean ”Gheorghe Magheru” și-a desemnat câștigătorii

Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Filiala Gorj a Societăţii de Ştiinţe Istorice, Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru”,  Fundația Cultural-Științifică ”General Gheorghe Magheru” și  Asociația ȘCOALA GORJEANĂ, a organizat sâmbătă, 25 aprilie 2015, ediția a II-a  a Concursului de Istorie ”Gheorghe Magheru”.  Juriul Concursului a fost coordonat  de: prof. Grigore Alexandrescu-inspector școlar-Președinte; jr. Daniel Cismașu-reprezentant al Serviciului Județean Gorj al Arhivelor Naționale-Vicepreședinte; prof. dr. Marius Buzera-director Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru”-Vicepreședinte.

Competiția face parte din proiectul educațional ”Moștenirea Magherilor” implementat de Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” și Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru”, manifestare aflată în Calendarul județean al activităților extrașcolare  pentru anul școlar 2014-2015. Concursul  are drept scop promovarea ideilor de competiţie şi performanţă în studiul istoriei, stimulând interesul tinerilor cu aptitudini, înclinaţii şi interese deosebite pentru trecutul istoric al acestor meleaguri, pentru personalități și modele din istoria națională. Elevii au primit premii în bani  de la Fundația Cultural-Științifică ” Gheorghe Magheru” dar și cărți și reviste oferite de Asociația ”Școala Gorjeană”.

Premiați cu bani și cărți

Câștigătorii Concursului Județean ”Gheorghe Magheru” au fost următorii: -locul I Echipajul Școlii Gimnaziale ”Antonie Mogoș”Ceauru-Bălești (Bălăcescu Andreea, Băzăvan Anca, Holt Ștefania), pregătit de profesor Cornel Șomîcu, referat ”135 de ani de la moartea generalului Gheorghe Magheru”. -locul II Echipajul Școlii Gimnaziale ”Ion Vâlceanu” Dragotești(Sârbulescu Mihaela Georgiana, Stăic Amalia Monalisa, Cârciu Petre Iulian), pregătit de prof. Angelica Necșulea, referat ”Alexandrina Magheru”. -locul III Echipajul Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncuși” Târgu-Jiu( Țiu Ema, Schintee Mihai, Croitoru Elena), pregătit de prof. Liviu Groșanu, referat ”Gheorghe Magheru-un haiduc în vâltoarea revoluțiilor”. -locul III Echipajul Școlii Gimnaziale Arcani(Popescu Denisa, Burlica Leontina, Mercioiu Violeta), referat ”Gheorghe Magheru”. Au existat și trei mențiuni: -Echipajul Școlii Gimnaziale Padeș(Licăreți Alexandru-Dragoș, Micu Răzvan-Ionuț, Ștefănescu Andreea), profesor coordonator Victoria Drând, referat ”Familia Magheru în Istoria Românilor”. -Echipajul Școlii Gimnaziale  Albeni(Fierăscu Alexandra, Pistrițu Marius, Cinteză Alexandru),  coordonat de profesor  Teodor Voicu, referat ”Gheorghe Magheru și familia sa-repere culturale ale comunei Albeni”. -Echipajul Școlii Gimnaziale Dănești(Blidea Alexandru Tudorel, Cernătoiu Denisa, Tîrziu Alexandra), coordonator profesor Dorel Șorop, referat ”Personalitatea lui Gheorghe Magheru”

DSC00045 DSC00004 DSC00010 DSC00012 DSC00016 DSC00022 DSC00027 DSC00043DSC00158 DSC00148 DSC00135 DSC00130 DSC00127 DSC00123 DSC00117 DSC00115

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s