OBLIGAȚI SĂ NU UITĂM ORORILE TRECUTULUI

DSC00063

Ziua Holocaustului în România a fost marcată pentru prima oară în anul 2004, la 9 octombrie, fiind instituită printr-o hotărâre de guvern (HG nr. 672/5 mai 2004), la propunerea Comisiei internaționale pentru studierea Holocaustului, condusă de laureatul premiului Nobel pentru Pace, Elie Wiesel și a Federației Comunităților Evreiești din România. Catedra de istorie din Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”, formată din profesorii Cornel Șomîcu și Dorel Șorop, a derulat o serie de activități specifice la clasele a VII-a.

Astfel, potrivit datelor oficiale, la  9 octombrie 1941, a început deportarea forțată a populației evreiești din Basarabia și Bucovina, în Transnistria.

Cu prilejul Zilei Holocaustului în România, se menționează în HG, ”vor fi organizate acțiuni culturale, simpozioane, mese rotunde și alte acțiuni cu tematică specifică”. Autoritățile administrației publice „vor acorda sprijin de specialitate pentru organizarea și desfășurarea manifestărilor ocazionate de acest eveniment”.

Elevii au fost informați despre Holocaust. S-a pus accent și asupra faptului că acest fenomen odios a existat și în România. Holocaustul în România  denumește prigoana și exterminarea evreilor în teritoriile controlate de statul român în anii 1937-1944, adică de la primele legi anti-evreiești ale guvernului Goga-Cuza și până la 23 august 1944.

La recensământul din 1938 apăreau  printre cetățenii români 756.930 de evrei. Intre 1938 și 1941 au pierdut cetățenia română 387.407 evrei, fie că le fusese retrasă de guvernul Goga (circa 120.000 de persoane), fie că deveniseră cetățeni maghiari sau sovietici prin cedarea  Transilvaniei și Basarabiei (circa 270.000 persoane). În 1940, mai erau cetățeni români 369.523 de evrei.

Situația evreilor în perioada Holocaustului

Începând cu toamna anului 1940, sute de evrei, o parte din ei refugiați din alte țări, pleacă în fiecare lună spre Palestina , în mod ilegal, prin asociația Aliyah condusă de Eugen Maisner și Samuel Leibovici, cu asentimentul guvernului Antonescu  pentru care expulzarea este, în acel moment „soluția corectă pentru rezolvarea problemei evreiești”. Ace;tia erau obliga’i   să-și abandoneze toate bunurile și economiile statului român.Circa 80.000 de evrei au părăsit România pe parcursul unui an. Nu toți au ajuns sau au rămas în Palestina; unii aveau să emigreze în final spre S.U.A., stat atunci neutru. „Soluția corectă” a devenit inaplicabilă după luna decembrie 1941, când Aliații au declarat război României și au început să considere evreii români ca fiind „cetățeni sau resortisanți ai unui stat inamic”. Din acel moment, nici țările neutre precum Turcia nu au mai acceptat să-i primească, astfel că guvernul Antonescu a început deportarea evreilor spre Transnistria, inaugurând perioada cea mai cruntă din istoria evreilor în România.

Principala lecție învățată de elevii de la Bălești a fost că nu trebuie să uităm și să repetăm fapte de acest gen din istoria națională și universală.

Redacția GRAIUL APELOR