Sărbătoarea de Halloween la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”

cornesti-3 halluen-1 halluen-2 halluen-3Ca în fiecare an, elevii și cadrele didactice au marcat printr-un program special sărbătoarea de Halloween. Programul a fost coordonat de doamnele profesoare de Limba Engleză Gabriela Hortopan și Daniela Cîrstea.

HALLOWEEN este o sărbătoare împrumutată de câţiva ani buni şi în România, care şi-a câştigat repede adepţi, mai ales că în noaptea de 31 octombrie cei care merg la petreceri se deghizează în zâne, prinţese sau prinţi, vampiri, vrăjitoare, mumii sau schelete. Elevii de la Ceauru au venit la școală chiar pe 31 octombrie deghizați în diverse costume.

Elevii au putut afla că vorbim de  o sărbătoare de origine celtică, preluată astăzi de multe popoare din lumea occidentală, ea răspândindu-se în secolul al XIX-lea prin intermediul imigranților irlandezi  din Statele Unite ale Americii. Sărbătoarea pe care o cunoaştem sub numele de Halloween a fost influenţată, de-a lungul secolelor, de numeroase culturi. În Imperiul Roman era Ziua Pomona, la celtici era festivalul Samhain, iar la creştini Sărbătoarea Tuturor Sfinţilor. Vechii celţi credeau că graniţa dintre lumea aceasta şi cea de dincolo se slăbeşte în ziua de Samhain, permiţând spiritelor, bune sau rele, să o traverseze. Strămoşii familiei erau cinstiţi şi invitaţi acasă, în timp ce spiritele rele erau gonite.
Elevii s-au întrecut în concursuri, karaoke, au primit diplome și dulciuri.