”Săptămâna Legumelor și Fructelor Donate” la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”

DSC00152În aceste zile la nivelul școlii noastre se desfășoară campania socială Săptămâna Legumelor Și Fructelor Donate, acțiune care vizează toți elevii și toate cele trei școli din comună. Comisia SNAC la nivel de școală, printre care se regăsesc profesorii Elena Năgăra, Ionela Jianu, Cornel Șomîcu, Daniel Drumen, Dumitru Firoiu, Raluca Dan, Mirabela Dogaru ș.a., va derula o serie de acțiuni în această direcție. Cu această ocazie voluntarii strâng legume şi fructe pe care urmează să le doneze familiilor aflate în dificultate sau unor instituţii sociale (case de tip familial, centre de plasament, spitale, centre de îngrijire a bătrânilor).

Subliniem faptul că Strategia Naţională de Acţiune Comunitară este un program educaţional – un parteneriat de învăţare – care implică stabilirea unei legături între grădinițe/școli/licee, pe de o parte, şi Şcoli Speciale, Centre de Plasament şi Instituţii, Locuinţe Sociale şi Centre de Zi şi Spitale – pe de altă parte. În cadrul acestui program se urmăresc aspecte ca:

  • includerea în mod activ a copiilor care provin din familii vulnerabile din punct de vedere social și a copiilor cu nevoi speciale din centrele de plasament, în comunităţile locale;
  • implicarea copiilor cu dificultăți de adaptare, a profesorilor, elevilor şi a altor voluntari în cadrul unor proiecte ce vor fi realizate împreună;
  • realizarea incluziunii şi implicării prin angajare a tuturor celor interesaţi într-un program educaţional de activităţi ce promovează intens, printre altele, integrarea socială;
  • familiarizarea voluntarilor cu organizarea practică și implementarea unui program de acţiune comunitară, în scopul sprijinirii dezvoltării educaţionale a persoanelor defavorizate.

SNAC este un program coerent şi coordonat de activităţi desfăşurate cu regularitate şi care antrenează voluntari şi copii cu nevoi speciale, aflaţi în situaţii de risc, în dificultate sau în pericol, cu scopul de a  mări interacţiunea, integrarea şi incluziunea socială.

Obiectivele specifice propuse de SNAC:

Ø  iniţierea de programe de acţiune comunitară între elevii voluntari  din şcoli, organizații non-guvernamentale, pe de o parte, și persoanele aflate în dificultate, pe de altă parte;

Ø  organizarea de activităţi incitante și interesante pentru persoanele aflate în dificultate și pentru voluntari;

Ø  stimularea și dezvoltarea abilităților persoanelor cu nevoi speciale prin activități  creative, de imaginaţie şi terapeutice, cum ar fi artele plastice, arta dramatică, dansul, sportul, it, muzica, abilitarea manuală, prin petrecerea timpului cu alți copii / adulți;

Ø  încurajarea copiilor și elevilor, în sensul practicării voluntariatului, prin participarea lor la proiecte de acțiune comunitară.

Activităţile SNAC pot include Artă şi Lucru manual, Teatru, Muzică, Dans şi Sport, etc.

Beneficiarii direcţi: copii cu dizabilităţi, copii cu dificultăţi de învăţare şi adaptare şcolară şi socială, copiii / tineri/ adulți din categorii vulnerabile; iar cei indirecţi: familiile persoanelor aflate în dificultate, comunitatea, societatea.

Ce fac voluntarii de obicei în SNAC?

Împreună cu beneficiarii:

 

v  Socializare, jocuri, lectură povești

v  Confecționarea de medalioane, felicitări și alte

v  mici obiecte decorative

v  Participarea la activități de terapie prin artă

v  Activități de ecologizare sau plantare de puieți

v  Pregătire pentru concursuri naţionale, organizate în cadrul SNAC

v  Activități și concursuri sportive

v  Preparare de prăjituri, salate și alte produse alimentare

v  Excursii

v  Vizite la atracții turistice și istorice

 

 

Împreună cu beneficiarii pentru… alții

 

v  Produc mici obiecte artizanale pentru familiile  lor sau pentru bătrânii singuri

v  Prepară hrană pentru persoanele imobilizate

v  Programe artistice pentru copiii spitalizați

v  Programe de colinde în căminele de bătrâni

v  Colectarea de cărți și rechizite pentru copiii afectați de inundații.

 

 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s