Proiect dedicat Unirii Principatelor la Bălești

inv-526-i inv-526-iiElevii și cadrele didactice de la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești au marcat prin intermediul unui proiect educational județean momentul Unirii Principatelor din 1859. Manifestările au fost organizate în parteneriat  cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Societatea de Științe Istorice din România – Filiala Gorj, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Gorj, Primăria și Consiliul local Bălești, Asociația „Școala Gorjeană”, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Gorj, Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși”, Școala Gimnazială Dănești, Școala Gimnazială Arcani, Școala Gimnazială ”Ion Popescu-Voitești” Bălănești și Palatul Copiilor din Târgu-Jiu. Evenimentul s-a desfășurat la Căminul Cultural Bălești în prezența primarului comunei, domnul Mădălin Ungureanu.

 

La  24 ianuarie 1859 a avut loc  Unirea Principatelor Române sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza. Mica Unire-cum a mai fost numită- de la 1859 a fost primul pas important pe calea înfăptuirii statului național unitar român. Această sărbătoare a primit în 2017 o greutate și mai mare după ce a fost declarată zi liberă în toată țara.

În mai multe școli din Gorj, evenimentul a fost marcat prin acțiuni evocatoare și proiecte educaționale. O asemenea manifestare s-a desfășurat la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” în parteneriat  cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Societatea de Științe Istorice din România – Filiala Gorj, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Gorj, Primăria și Consiliul local Bălești, Asociația „Școala Gorjeană”, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Gorj, Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși”, Școala Gimnazială Dănești, Școala Gimnazială Arcani, Școala Gimnazială ”Ion Popescu-Voitești” Bălănești și Palatul Copiilor din Târgu-Jiu.

În sala Căminului Cultural din Bălești s-au desfășurat mai multe activități acare au inclus elevi și profesori de la mai multe școli. Manifestarea a fost deschisă de primarul comunei Bălești, jr. Mădălin Ungureanu.S-au adresat tinerilor din sală pe subiectul Unirii Principatelor: prof. dr. Dorina Nichifor-inspector școlar de specialitate; arhivist  Cristina Vasiloiu-director Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale; col(r)Walter Loga-președintele Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”-filiala Gorj; prof. Ion Elena-Palatul Copiilor Târgu-Jiu; prof. Cornel Șomîcu, directorul Școlii Gimnaziale ”Antonie Mogoș”. Delegația A.N.C.E.R.M. Gorj a fost compusă din: col. (r.) dr. ing. Walter Loga, lt. col. (r.) Ovidiu-Gabriel Ghindă, lt. col. (r.) Gheorghe Bușe, ing. Dan Toropu și profesor Dorel Șorop. Reținem că școlile partenere au avut delegații conduse chiar de directori : Școala Gimnazială Dănești-prof. Nicoleta Brânzan  și Școala Gimnazială ”Constantin Brâncuși” Târgu-Jiu-prof. Liviu Groșanu.

Partea a doua a manifestărilor a fost dedicată unui concurs de cultură generală pe tematica evenimentului. Cele șase echipaje s-au dovedit foarte bine pregătite, toate fiind premiate. Au concurat echipaje de câte trei elevi de la Școala Gimnazială Dănești, Școala Gimnazială ”Ion Popescu Voitești”Bălănești, Școala Gimnazială Arcani, Școala Gimnazială ”Constantin Brâncuși” Târgu-Jiu, Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” și AR Școala Gimnazială Bălești. Elevii au fost premiați chiar de inspectorul de specialitate, Dorina Nichifor.

Manifestarea s-a încheiat cu un program artistic de cântece populare patriotice interpretate de elevi de la școlile participante, cu toții și elevi ai Școlii Populare de Artă Târgu-Jiu.

 

 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s