Program ȘCOALA ALTFEL(6-9 iunie 2017)

Program ȘCOALA ALTFEL

-6-9 iunie 2017

Marți, 6 iunie 2017:
Orele 9.00. Deschiderea festivă a manifestărilor ȘCOALA ALTFEL
Orele 10.00-12.00 Manifestări învățământ primar
Orele 13.00-14.00 Rămas bun, școala mea! –activitate derulată de elevii din clasele terminale ale Școlii Gimnaziale ”Antonie Mogoș”, coordonatori profesorii Elena Năgăra, Dumitru Firoiu, Daniel Drumen.
Orele 14.00-15.00 Lansarea numărului 25-26 al revistei GRAIUL APELOR în prezența elevilor și cadrelor didactice din redacție, coordonatori prof. Irina Spineanu, prof. Felicia Constantinescu și prof. Cornel Șomîcu. Invitați: prof. Maria Rocselana Verdeș-coordonator revista CUGET LIBER-CTGGM și Lect. Univ. Dr. Adelin Ungureanu-Universitatea Petroșani.
Orele 15.00-16.00 ”Lectură la iarbă verde”-profesori și elevi și cartea preferată, coordonator profesori Felicia Constantinescu și Tania Mălăescu. Lectură din creațiile proprii elevi de la Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” și cei de la școala gazdă. Invitat prof. dr. Marius Buzera-președintele Fundației Cultural-Științifice ”General Gheorghe Magheru”.
Orele 16.00-19.00 Vizionare de film la City Mall Târgu-Jiu, coordonatori prof. Elena Năgăra, prof. Gabriela Hortopan

Miercuri, 7 iunie 2017:
Orele 9.00-12.00 ”Jocul e normal la vârsta mea!”, activitate coordonată de învățătorii Dan Raluca, Lorelai Popescu, Georgiana Schintee, Irina Spineanu și Victoria Rovența
Orele 12.00-15.00 Întreceri sportive, coordonatori Dumitru Firoiu și Daniel Drumen
Orele 15.00-16.00 Vizionare de film documentar ”Calatorii prin lume”, coordonator prof. Elena Năgăra
Orele 16.00-17.00 ANUL NAȚIONAL ECATERINA TEODOROIU-ședință festivă a Cercului de Istorie ”Antonie Mogoș” având ca invitați reprezentanții Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”-filiala Gorj, și ai Societății de Științe Istorice, filiala Gorj, coordonatori ai activității profesorii Cornel Șomîcu și Dorel Șorop.
Orele 17.00-18.00 Dezvelirea plăcii cu însemnul Cercul Cultul Eroilor-Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”2017, prima școală din Gorj căreia i se conferă acest însemn.
Orele 18.00-19.30 Vizionarea filmului ”Cătălina Teodoroiu-eroina poporului român” cu participarea extraordinară a autorului, publicistul și ziaristul Dorin Brozbă și a actorilor implicați, coordonatori prof. Elena Năgăra, prof. Daniel Drumen, prof. Dumitru Firoiu

Joi, 8 iunie 2017:
Orele 8.00-20.00 -Excursie tematică în județul Vâlcea-clasele învățământului primar Ceauru-coordonatori Dan Raluca, Lorelai Popescu, Georgiana Schintee, Irina Spineanu și Victoria Rovența
Orele 7.00-21.00(doua zile) -Excursie tematică Târgu-Jiu-Râșnov(2 zile) , coordonatori prof. Elena Năgăra, prof. Liliana Nanu, prof. Simona Peptan, prof. Gabriela Hortopan
Orele 8.00-20.00 -Excursie tematică MONUMENTE CULTURALE, ISTORICE ZONE TURISTICE DIN SUD-VESTUL ŢĂRII, coordonator prof Daniel Drumen

Vineri, 9 iunie 2017:
Orele 10.00-11.00 ”Cum să fiu sănătos?”, acțiune de educație sanitară în colaborare cu Primăria și Consiliul Local Bălești-mediatorii sanitari, coordonator prof. Ionela Jianu
Orele 11.00-13.00 Desene pe asfalt, acțiune în parteneriat cu Asociația ȘCOALA GORJEANĂ
Orele 13.00-17.00 Participare la activitatea ȘCOALA ALTFEL de la SHOPPING CITY Târgu-Jiu

 

 

 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s