Proiect european pentru elevii și părinții de la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”

În perioada 2021-2022, Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” este partener în Proiectul CONGRUENT implementat de Asociația DOCUART. Proiectul se adresează tuturor elevilor din comună și implică participarea directă a claselor a IV-a și a V-a Ceauru, inclusiv a părinților.

Proiectul vizează, printre altele, îmbunătățirea relației dintre cei trei mai actori ai procesului educațional: profesori, copii și părinți. Metodologia programului de parenting  include prezentări, exerciții individuale și de grup, dezbateri, jocuri de rol etc.

Programul de parenting asigură următoarele beneficii pentru părinți și copii:

– Deprinderea părinților cu metode validate de educare a copiilor

– Reducerea abandonului școlar a copiilor aflați în risc de abandon școlar

Structura programului:

1. Familiarizarea părinților cu particularitățile stadiilor de dezvoltare ale copilului;

2. Familiarizarea părinților cu nevoile caracteristice ale fiecărui stadiu de dezvoltare;

3. Dezvoltarea psihica si cognitiva a copilului in funcție de fiecare stadiu;

4. Familiarizarea părinților cu problemele specifice fiecărui stadiu;

5.  Identificarea problemelor – învățarea unor tehnici de advocacy;

6. Strategii de parenting particularizate la nevoile grupului țintă;

7. Reducerea abandonului școlar prin integrare socio-economică;

8. Familia: factori principal in procesele educaționale si in dezvoltarea copiilor.

O altă activitate se referă la organizarea unui program de combatere a bullying-ului prin cinematerapie

Activitățile de combatere a bullying-ului prin cinematerapie includ  metode care își propun sa  limiteze propagarea si sa diminueze impactului bullying-ului asupra elevilor.  Atelierele diferă din punct de vedere al tematicii si grupelor de vârstă (I-IV și V-VIII), dar au același principiu de a modela si perfecționa structuri de gândire si relaționare.

Intervenția va fi coordonata de un psiholog si de un regizor de film documentar. Este alcătuită din 12 ședințe structurate de grup.

De asemenea, o altă activitate vizează asigurarea de servicii psiho-terapeutice pentru copiii dezavantajați

Ședințe psiho-terapeutice pentru elevii vulnerabili din comunitatea interetnică.  Activitatea este necesară plecând de la nevoia identificată în rândul elevilor beneficiari ai programului,  peste 60 de elevi care provin din medii defavorizate, familii cu situații financiare precare, familii monoparentale, familii de rromi etc. 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s