În săptămâna 1-5 aprilie 2024 s-au desfășurat activități antidrog în școlile de pe raza comunei Bălești, destinate elevilor claselor V-VIII.
S-au organizat dezbateri interactive cu elevii, discutându-se despre pericolele consumului de droguri și despre modalitățile de prevenire. S-a încurajat creativitatea și exprimarea prin realizarea de mesaje și desene cu tematică antidrog.

A fost o colaborare strânsă cu cadrele didactice pentru a ne asigura că mesajele sunt adresate în mod adecvat diferitelor grupe de vârstă, s-a promovat un mediu deschis și sigur în școli, pentru ca elevii să se simtă încurajați să discute liber despre problemele legate de droguri și să caute sprijin atunci când au nevoie.

Prin aceste activități, ne-am propus să educăm elevii cu privire la consecințele negative ale consumului de droguri, încurajându-i să facă alegeri sănătoase și informate atât pentru ei, cât și pentru întreaga comunitate.