141 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși sărbătoriți la Bălești

afisbra-1 bra-2 bra-3 bra-4 bra-5Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești a marcat cei 141 de ani scurși de la nașterea lui Constantin Brâncuși printr-o serie de manifestări reunite sub genericul Proiectului educațional județean ”Constantin Brâncuși-omul și opera”, ediția a II-a. Partenerii acestor activități au fost Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Universitatea Petroșani, Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale, Primăria și Consiliul Local Bălești, Școala Gimnazială ”Constantin Brâncuși” Târgu-Jiu, Palatul Copiilor Târgu-Jiu și Asociația ȘCOALA GORJEANĂ.

Din prezentările făcute de arhiv. Cristina Vasiloiu-Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale, lect. univ. dr. Adelin Ungureanu-Universitatea Petroșani, prof. Ion Elena-Palatul Copiilor Târgu-Jiu, prof. Șomîcu Cornel-Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru, profesorii pensionari Dumitru și Ion Mălăescu, elevii au putut afla că sculptorul Constantin Brâncuși s-a născut la 19 februarie 1876, la Hobiţa, în judeţul Gorj. A a absolvit, în 1902, Şcoala de belle arte din Bucureşti. La scurt timp, in 1906, işi expune primele sculpturi pentru prima oara la Societe Nationale des Beaux-Arts şi la Salon d’Automne din Paris.

În 1907 este prezentată prima versiune a „Sărutului”, care a stat la baza celebrei lucrari „Poarta Sărutului”, din Ansamblul de la Targu-Jiu, din care fac parte şi „Coloana fără sfârşit” şi „Masa Tăcerii”. „Rugăciunea” şi „Domnisoara Pogany” se numără printre lucrarile celebre ale sculptorului roman, considerat deschizător de noi direcţii în arta modernă.

Brâncuși se stabilește la Paris, unde se stinge din viaţă în martie 1957, lăsând moștenire statului roman atelierul său şi un număr important de lucrări. Statul comunist a refuzat însă să accepte moştenirea lui Brâncuși. Astfel, atelierul său a revenit statului francez, iar Muzeul National de Artă Modernă din Paris păstrează lucrările lăsate moştenire statului român prin testament.

În 12 martie 1914, prima expoziţie personală a lui Constantin Brâncuși pe pământ american făcea senzație. De atunci, forma pură a sculpurilor sale abstracte a cucerit lumea colecționarilor de artă care plătesc sume exorbitante pentru a-i achiziționa operele, iar galeriile de artă celebrează genialitatea sculptorului prin expoziţii aniversare.

Doar câteva luni mai târziu, în martie 1914, Brâncuși deschidea prima expoziţie la Photo Secession Gallery din New York, care i-a adus imediat celebritatea în Statele Unite, şi colecţionarul John Quin i-a cumpărat mai multe sculpturi, asigurându-i astfel o existenţă materială prielnică creaţiei artistice.

 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s